İNGİLTERE’DE SOSYAL HAYAT

İngiltere farklı ülkelerden gelen kişilere, öğrencilere sosyal anlamda bir çok çeşitlilik sunmaktadır. Farklı bir ülkeye yeni gelen öğrencilerin sosyalleşmeye ve arkadaşlık kurmaya ihtiyaçları vardır. Arkadaşlarınızla veya kendi başınıza gidebileceğiniz konserler, modern spor tesisleri, cafeler, sinemalar, galeriler, gezinti mekanları,modern spor tesisleri, müzeler, şatolar, bahçeler, mağazalar ve sahiller vardır. Bu mekanlar ve aktiviteler öğrencilerin arkadaşlarıyla sosyalleşmesini ve yeni arkadaşlar bularak İngilizce pratiklerini geliştirme imkanı sağlar.

İngiltere de yıl boyunca Paskalya veya Noel gibi dini bayramların haricinde de festivaller kutlanmaktadır. Hareketli ve eğlenceli geçen bu festivaller 25 Ocak taki Burns Night, Galler’de kutlanan Eisteddfod ve Urdd Eisteddfod Gençlik Festivali, 5 Kasım Bonfire, Şenlik Ateşi Gecesi Festivalleridir. Özellikle Eisteddfod Gençlik Festivali konserler ve çok çeşitli aktivitelerle Avrupa’nın en keyifli ve eğlenceli gençlik festivallerinden birisidir.

İngiltere sanatın da zengin olduğu şehirlerden birisidir. Shakespeare döneminden kalma Royal Theatre’ da oyun izleyip, yüzyıllarca yıllık binalarda tarihin büyüsünü hissedebilirsiniz. İngiltere’nin en küçük kasabasında bile bir sinema bulunmaktadır ve her tarzdan filmler izlemek mümkündür. İngiltere konser takvimi açısından da zengin bir ülkedir. Dünyanın en popüler, en iyi şarkıcıları ve grupları burada sahne alırlar. Ayrıca bu ülkede tarzınız, zevkiniz ne olursa olsun caz, blues, country, rock, pop, elektronik, klasik ya da heavy metal gibi tüm müzik türlerinde konserlere gidebilirsiniz veya albüm bulabilirsiniz.

İngiltere’de spor alanında da bir çok alternatif vardır. Dünyanın önde gelen futbol kulüplerinin maçlarına gitmek futbolla ilgili herkesin ilk yapacakları arasındadır. İngilizler sağlıklı yaşama dikkat edip doğada spor yapmayı çok seven bir millettir. Caddelerin kenarlarındaki yürüyüş parkurlarında da her zaman yürüyüşe çıkmış insanlara rastlayabilir ve siz de rahatlıkla yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Serap GÜNGÖR – Student Relations Specialist

Macquarie University English Language Centre Bursa

9,841 total views, 2 views today

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>