Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi

icerik_99e49332.png

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de konuşulan İngilizce farklı yönleriyle birbirinden ayrılmışlardır. Bu ayrılma, Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi olarak iki lehçenin oluşmasına yol açmıştır. Bu farklılıkları sizinle şimdi paylaşacağım.


1) Telaffuz : Kelime aynı yazılmış olsa da İngiltere’den ve Amerika’dan insanların bu kelimeyi farklı telaffuz etmeleri mümkündür. Mesela ” tomato” kelimesi İngiltere’de “tom-ah-to” olarak ama Amerika’da “tom-ey-to” olarak  telaffuz edilir. Ya da “mobile” kelimesi İngiltere’de “mow-bile” olarak telaffuz edilirken Amerika’da “mow-bıl” olarak telaffuz edilir.

2) Yazım: Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasında birkaç temel yazım farklılığı var. Bunun nedeni ise İngiliz İngilizcesi genelde başka dillerden aldığı kelimelerin yazımını korumuştur. Fakat Amerikan İngilizcesinde kelimeyi söylerken kulağa nasıl geldiğine benzeyecek şekilde yazımı değişir.

Örneğin;

İngiliz İngilizcesi             Amerikan İngilizcesi      

centre                                       center

colour                                       color

organise                                   organize

travelling                                 traveling

licence                                      license

programme                            program

3) Dilbilgisi ; Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasında birçok dil farklılığı vardır. Örneğin; Birisi size aç mısınız? diye sorarsa fakat siz öğlen yemeğinizi daha yeni bitirdiyseniz İngiliz İngilizcesinde sizden ” present perfect tense” kullanmanız istenecektir. ” No, I’ve eaten already” ama Amerikan İngilizcesinde “past tense” kullanabilirsiniz.

No, I ate already” olarak cevap verilir fakat bu İngiliz İngilizcesinde yanlış olur.        

4) Kelime ;  İngilizceyi öğrenenler için deyimler ve phrasal fiiller dahil olmak üzere muhtemel kelimelerdeki farklılıkların çoğu karmaşık gelecektir.Aşağıda Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasındaki farklılıklarını göreceksiniz.

İngiliz İngilizcesi             Amerikan İngilizcesi      
autumn                                   fall

garden                                   yard

lift                                          elevator

chips                                     fries or french fries

film                                        movie

holiday                                   vacation

Gördüğünüz gibi, Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasında birçok farklılık var ama bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek yok çünkü çoğu Amerikan ve İngiliz bu farklılıkları zaten biliyor. Bu yüzden hatırlanması gereken en önemli şey: uyumlu olmaya çalışın.

GOOD LUCK !

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.