İngilizce’de Selamlaşırken Kullanabileceğiniz 6 Yöntem

icerik_945dc791.png

İngilizce öğrenmenin heyecan verici taraflarından bir tanesi de bir çok yeni insanla tanışma fırsatı sunmasıdır. İngilizce’de kendinizi birisine tanıtmak veya uzun bir aradan sonra eski arkadaşınızla karşılaştığınızda selam vermek için birçok alternatif vardır. Kelime haznenizde bulunmasını tavsiye ettiğim selamlama ve sohbete başlangıç için kullanılan 6 yöntemi sizlerle paylaşıyorum.


Bu 6 yöntem birbirine benzerlik gösterse de anlam bakımından farklıdırlar.

 • How’s it going ?
  ‘How are you?’ demenin günlük konuşmadaki resmi olmayan şeklidir. Yani bu cümleyi yeni tanıştığımız kişilere yöneltemeyiz.
 • Long time no see!
  Cümleyi yazarken garip gelebilir fakat birbirini uzun zamandır görmeyen arkadaşlar için uygundur. “Uzun zamandır görüşemedik!” anlamında kullanılır.
 • Pleased to meet you
  ‘Nice to meet you’ demenin bir başka yoludur. Genellikle daha resmi bir ifadedir ve yeni tanışılan kişiye resmi bir şekilde sunulması daha uygundur.
 • Look who it is!
  Tanıdığımız birisine coşkulu bir ifadeyle merhaba demenin farklı bir yoludur. Onu gördüğünüze şaşırdığınızı ifade etmek için de kullanılır.
 • Good to see you
  Aynen okuduğunuz gibi ‘seni gördüğüme sevindim’ ifadesine değecek kişiler için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Glad to put a name to a face
  Bazı insanlarla yüzyüze tanışmadan önce e-mail veya telefonla konuşabiliyoruz. İlgili kişi ile yüzyüze görüşme imkanı yakaladığınız zaman bu tabiri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tanıdığınız arkadaşlarınıza veya yeni tanıştığınız kişiler için kullanabileceğiniz değişik ifadelerle selam verme yöntemlerine değinmiş olduk. Herbirini fırsat bulduğunuzda denemenizi tavsiye ediyorum.

Bonus bilgi olarak aktarmış olayım;
‘Long time no see!’ ‘ye alternatif olarak ‘I haven’t seen you in ages’ tabirini de kullanabilirsiniz.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.