İngilizce’de Teşekkür Etmenin 4 Yolu

icerik_8a22d9ba.png

4 Ways to Saying “Thanks!” in English

Şükran ve minnet ifadeleri İngilizce’nin en önemli işlevleri arasındadır. Dil ve kültür elele ilerler; bu yüzden istekte bulunurken veya hayır cevabı verirken gösterilen kibarlığın o dili konuşurken bizim nasıl göründüğümüzü etkilemediğini düşünmek yüzeysel olur.


Özellikle İngiltere olmak üzere tüm İngilizce konuşulan ülkelerde insanlar  teşekkür etmenizi beklerler ama bunu sadece şükran değil aynı zamanda da ‘biz İngiltere’de böyle yaparız’ diyen ortak bir kültürel anlayış olarak beklerler. Zamanın İngiltere’sinde uyum sağlamak ve yerinizi korumak istiyorsanız sosyal ortamlarda rahatlık ve doğal bir şekilde teşekkür edebilmelisiniz. Bugünün yazısında teşekkür etmenin farklı yollarına bakacağız.

  1. Thank you (very much/ so much). (çok) Teşekkür ederim.

Bu eski güzel ifade hemen hemen her türlü sosyal ortamda kullanılabilir olsa da biraz daha resmi bir his taşımaktadır. Hem yazılı hem de sözlü ifadede aynı şekilde kullanılır. Sonuna ‘very much’ eklemek ifadeyi biraz daha kibarlaştırır ve önemli bir şey olduktan sonra kullanılır.

Örnek: Thank you for helping me with my assignment. I couldn’t have done it without you.

Örnek: Thank you for sending me that link.

  1. Thanks! (very much/a lot) (çok) Teşekkürler

‘Thank you’ile aynı olmakla beraber biraz daha gayri resmi ifade havasındadır. Bunu iş arkadaşlarınızla konuşurken kullanabilseniz de yüksek mevkili yöneticilere karşı daha resmi olan ‘thank you’ daha uygundur.

  1. You’ve saved my life/ I owe you one Hayatımı kurtardın, sana borcum var.

Bu ifadelerin ikisi de oldukça gayriresmi olmakla beraber çok zorlayıcı bir durumda size yardım eden birine karşı gerçek minnet duygusu ifadesidir.

Örnek:. Thanks for covering for me (at work). You saved my life that day!

Örnek: Thanks mate (= friend)! I owe you one.

  1. Cheers. Eyvallah

Cheers İngiltere’de en sık ve yaygın kullanılan teşekkür ifadesidir. Tamamen gayri resmidir, canayakındır ve her şeyden önce İngiliz’dir.

Örnek: Can I have that pen please?

Yeah! There you go!

Cheers mate!

Hangisini seçerseniz seçin, sadece teşekkürler demeyi unutmayın.

Cheers guys!

Çalışma:

Günlük hayatınızda en çok bulunduğunuz sosyal ortamları ve hangisinde hangi teşekkür etme ifadesini kullandığınızı düşünün. Bu şekilde İngilizce’ye olduğu kadar sosyal iletişim kurallarına da hakim olduğunuzu göstermeye hazır olabilirsiniz.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.