İngilizce Dinleme Becerilerimi Eğlenerek Nasıl Geliştirebilirim?

icerik_0286ca7f.png

Çoğu öğrenci İngilizce dinleme çalışması yaparken zorluk çeker. Dinlemenin zorlayıcı bir görev olmasının birçok sebebi vardır ancak bizim asıl odaklanmamız gereken nokta dinleme becerimizi nasıl geliştirebileceğimiz olmalıdır.


Bu sorunun üstesinden gelebilmek için ders çalışma şeklinizi daha eğlenceli hale getirmeniz öğrenme sürecinizi daha zevkli kılacaktır.

Bazı kişiler iyi dinleme becerisinin doğal bir yetenek olduğunu düşünse de düzenli pratik yapmak bu alanda kendinizi geliştirmeniz için en iyi yoldur. Gün içinde İngilizce’ye ne kadar maruz kalırsanız o kadar hızlı ilerlersiniz.

Pratik yapmak için doğru zamanı bulmak!

Öğrenciler çoğu zaman dinleme yapmak için yeterli zamanları olmadığından yakınırlar. İngilizce dinleme yapmak her şeyi bırakıp bilgisayarın başına oturup konuşmacının söylediği her bir kelimeye odaklanmak olmamalıdır. Sabahları hazırlanırken, işe/okula giderken yolda ya da spor yaparken dinlediğiniz İngilizce bir haber ya da şarkı da dinleme pratiği için en iyi yollardan biridir.

Yapmanız gereken örnek bir çalışma şu şekilde olabilir;

  • En sevdiğiniz şarkıcıyı Internette aratın ve İngilizce biyografisini okuyun
  • Okurken karşılaştığınız yeni kelimeleri not edin ve daha sonra anlamlarını araştırın
  • En sevdiğiniz şarkısının sözlerini bulun
  • Internette şarkının videosunu bulup dinleyin
  • Şarkıyı birkaç kez dinledikten sonra sözlerini tekrar ederek söylemeyi deneyin ve sözleri anlamaya çalışın
  • İlginizi çeken kelimeler ile ilgili kelime defteri tutun ve kelimeleri sürekli tekrar ederek merakla ve özveri ile çalışın.

Bunların yanısıra karaoke şarkı sitelerindeki şarkılara eşlik ederek veya sürekli İngilizce radyo kanallarını dinleyerek de dinleme becerilerinizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Gün içinde mümkün olduğunca fazla İngilizce duymaya maruz kalmanız halinde dinleme becerileriniz hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.