İngilizce Öğrenmenin Yöntemleri – 3. Madde

icerik_58e4fbdc.png
  1. KİTAP OKUYUN

İngilizce ya da başka bir yabancı dil öğrenirken yapılması gereken en önemli şeylerden biri de kitap okumaktır. Çünkü okuduğunuz kitaplar sayesinde daha çok yeni kelime öğrenirsiniz ve gramer kurallarının doğru bir şekilde nasıl kullanıldıklarını görürsünüz ve bu sayede İngilizce becerilerinizi daha hızlı ilerletebilirsiniz. Bu yüzden İngilizce öğrenirken kitap okumayı kesinlikle ihmal etmeyin.


İngilizce kitap okumanın neden önemli olduğuna değinecek olursak;

  • Belli kelimelerin ve deyişlerin sıkça tekrar edilmesi öğrenmenizi hızlandırır ve kelimelerin hafızanızda yer etmesini sağlar,
  • İngilizce’deki cümlelerin ritmine ve düzenine aşina olursunuz böylece zaman geçtikçe cümle içinde duyduğunuz kelime ya da gramer hatasını kolayca farkedebilirsiniz,
  • Okumak başkasına ihtiyaç duymadan pratik yapabilmenin en kolay yoludur,
  • Eğer sesli okuma yaparsanız telaffuz becerileriniz de ilerleyecektir.

Kitap okurken kendinizi kısıtlamanıza gerek yok. İlgi alanınız olan her şeyi okuyabilirsiniz. Başkalarının ne okuduğundan çok sizde merak uyandıran konular hakkında okuma yapmanız sizin için daha faydalıdır. Bu herhangi bir kitaptan alıntı, ilginizi çeken bir makale hatta bir karikatür bile olabilir. Sosyal medya, politika, eğitim ya da sanat hangi alanda bilgi edinmekten zevk alıyorsanız bu alanda okuma yapmanız yeterlidir.

İngilizce kitap okurken bilmediğiniz her kelime için durmamanız gerekiyor. Kelimeler yerine cümlelerin geneline odaklanmalısınız. Bu şekilde okumanızı bölmeden, kitaptan kopmadan kitap okumayı sağlayacaksınız. Kitap okumayı bırakıp, sözlükten kelimenin anlamına bakarsanız hikayeden uzaklaşıp zevk almazsınız. Bu yüzden kitabı bitirdikten sonra bilmediğiniz kelimeleri sözlükten araştırmanızda fayda var.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.