İngilizce Öğrenmenin Yöntemleri – 4. Madde

icerik_f81f56de.png
 1. HERGÜN YENİ KELİMELER ÖĞRENİN

Kelime öğrenmek için sadece bir kelime listesi çıkarıp onu ezberlemeye çalışmak yerine kelimeleri bir çağrışım içerisinde başka birçok şeyle ilişkilendirerek, keyif alabildiğimiz farklı teknikler kullanarak öğrenmeye çalışmak her zaman daha verimlidir.

Kelime öğrenirken uygulayabileceğimiz teknik çalışmalara örnek verecek olursak;


 • GERÇEKÇİ HEDEFLER BELİRLEME YÖNTEMİ;

Kelime ezberlemeye çalışırken gerçekçi hedefler belirleyin. Örneğin; 2 haftada 2000 kelime öğrenmek gibi bir hedef pek gerçekçi değildir. Önce kendinize ulaşılabilir küçük hedefler koyun ve yavaş yavaş sayıyı arttırın. Zamanla tekrar ederek başa döndüğünüzde ilk öğrendiğiniz kelimelerin size daha kolay geldiğini göreceksiniz.

 • DİNLEYEREK KELİME ÖĞRENME YÖNTEMİ;

Zamanı yolda geçenlerin ya da işlerini yaparken diğer yandan İngilizce kelimeler ezberlemek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan dinleyerek kelime öğrenme tekniği olumlu sonuçlar verir. Öğrenmek istediğiniz kelimeleri ses dosyası, akıllı telefonlar ya da mp3 çalar sayesinde sürekli dinleyebilirsiniz. Böylelikle kelimelerin söyleniş biçimlerini, telaffuzlarını, doğru bir şekilde öğrenilmesini sağlamış olursunuz.

 • NOT ALIP LİSTELEME TEKNİĞİ;

Yeni öğrendiğiniz kelimelerin anlamını ve birkaç örnek cümleyi küçük kağıtlara yazarak yanınızda taşıyabilirsiniz ve bulabildiğiniz her fırsatta pratik yapabilirsiniz. Aynı şeyi akıllı telefonunuzun uygulamasına da not alarak yapabilirsiniz.

 • KELİMELERİ İLİŞKİLENDİRME TEKNİĞİ;

Kelimeleri bir çağrışım içerisinde başka birçok kelimeyle ilişkilendirerek öğrenmek her zaman daha verimlidir. Örneğin;  ‘’ car ‘’ kelimesini örnek alacak olursak bu kelimeyi öğrendikten sonra  ‘’ araba ‘’ ile ilgili olarak

 • Araçlarda yer alan parçaların isimlerini ‘’ ayna, vites, bagaj vs ‘’
 • Araç kullanmakla ilgili fiilleri ‘’ hızlanmak, fren yapmak, kaza yapmak ‘’
 • Sıfatları ‘’ hızlı, eski model ‘’
 • Kelimenin diğer türlerini ‘’ limuzin, cip ‘’ öğrenmek yararlı olur. 
 • CÜMLE İÇİNDE KULLANMA TEKNİĞİ;

Bilmediğiniz yeni bir kelimenin anlamını öğrendikten sonra kendi cümleleriniz içinde kullanmaya çalışın. Örneğin;  ‘’windscreen ‘’ araçlarda ‘’ ön cam ‘’ anlamına gelen kelimeyi öğrendik. ‘ I cleaned the windscreen of our car yesterday ‘’ şeklinde bir cümle kurmanız durumunda zaten böyle bir eylemi gerçekleştirdiyseniz daha kalıcı bir öğrenmeden söz edebiliriz.

 • İNTERNETİ KELİME ÖĞRENMEK İÇİN DE KULLANIN;

Yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi Google ya da benzeri bir arama motorunda yazarak farklı yerlerde nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Bu şekilde o kelimenin hiç bilmediğiniz bir anlamını öğrenmiş olursunuz.

 • GÜNLÜK HAYATINIZDA İNGİLİZCE KULLANIN;

Gün içinde kendi kendinize herhangi bir konuyu İngilizce anlatmaya çalışın ve bunu yaparken yeni öğrendiğiniz kelimeleri de kullanmaya çalışın.

 • YABANCI ARKADAŞLAR EDİNİN;

Başka biriyle çalışmak aynı zamanda kelimeleri öğrenirken kendini motive etmenin en kolay yoludur. İnternet doğru amaç için kullanıldığında yabancı arkadaşlar bulmak açısından çok zengin bir alandır. Sosyal medyayı kullanarak yabancılarla iletişim kurmaya çalışın. Kendinizi ifade ederken ya da onun yazdıklarından anlayamadığınız kelimeleri not ederken karşılıklarını sözlüğünüzden öğrenerek cümleler kurun.

 • KELİMELERİ TEKRAR ETME YÖNTEMİ;

Bir kelimeyi 1 gün çalışıp sonra bırakmayın. Öğrendiğinizi düşünüp 1-2 hafta sonra öğrendiğiniz kelimeyi tekrar hatırlamaya çalıştığınızda gerçekten kelimeyi öğrenemediğiniz ortaya çıkar. Çünkü beyin kullanılmayan ya da çok nadir kullanılan kelimeleri önemsiz sayarak hafızanızdan silecektir.

Hangi teknik hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın İngilizce kelime ezberleme metodlarının temelinde sürekli ve sık sık tekrar yapmak vardır. İngilizce’nin kullanılmadığı zaman kolaylıkla unutulduğunu kesinlikle unutmayın.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.