İngilizce Öğrenmenin Yöntemleri 7. ve 8. Madde

icerik_b951b55f.png

Hergün 20 dakika dinleme pratiği yapın ve İngilizce altyazılı filmler izleyin.

İngilizce konuşmaları dinlerken dili algılamak için okumaya oranla daha hızlı düşünmemiz gerekir. Bir kelimenin anlamını hızlı bir şekilde hatırlamamız ve cümlenin anlamını çıkarabilmeniz gerekir.


Bu beceriyi uygulayabilmek için de sürekli alıştırma ve tekrar yapmak gerekir. Doğal olarak sık ve etkin çalışmalar yapmak bütün diğer becerilerde olduğu gibi dil öğrenimi için de geçerlidir. Özellikle dinleme ve okuma becerilerinin gelişmesi için bu konularda süreklilik ve hız kazanmak gerekir.

Sizlere bu konuda yardımcı olabileceğim tavsiyeler ise;

  • İngilizce müzik dinlerken mümkün olduğunca çok sert, metal gruplardan, hızlı müziklerden kaçının. Yolda, otobüste yani fırsat bulabildiğiniz her yerde İngilizce müzik dinleyerek yeni kelimeler öğrenirken keyif de almış olursunuz.
  • İngilizce filmler ya da belgeseller izlerken de;
  1. Sevdiğiniz, ilginizi çeken konularda filmler seyredin. Tabi ki seyrederken gerekirse filmi durdurup kısa notlar alarak devam etmek her zaman faydalı olacaktır.
  2. Uzmanlaşmak istediğiniz bölümle alakalı belgeseller izleyin.
  3. Hayalini kurduğunuz, gitmek istediğiniz bir ülke varsa o ülkeye ait filmler seyredin. Böylece o ülkenin kültürünü de öğrenmiş olursunuz.
  4. Özellikle sevdiğiniz bir dizi varsa onu tekrar tekrar seyredebilirsiniz.
  5. Dizileri ya da filmleri önce Türkçe altyazıyla sonra İngilizce seslendirme ile daha sonra da İngilizce altyazılı izlemek sizin için çok daha verimli olur.

Unutmayın ki film, haber ya da belgesel seyretmek kelime haznenizi arttırırken dilbilgisi bilginizin de tam anlamıyla yerleşmesini sağlar. Aslında en önemlisi ise dili doğru kullanmayı öğrenmiş olmanızdır.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.