Yabancı Dil Öğrenmek Zekayı Geliştiriyor

icerik_629cc15a.png

İkinci bir dil öğrenmenin bize sağladığı yararlar aslında saymakla bitmez. İş, eğitim ve sosyal hayatımızda ihtiyacımızı karşılayıp  diğerlerinden bir adım önde olmamızı sağlayan dil eğitimi aynı zamanda beynin temel fonksiyonlarını da geliştirir.


Uzmanların ifadesine göre "Beyin için gerçek gıda yeni bir dil öğrenmek". Yapılan araştırmalarda ikinci bir dil öğrenmenin beynin gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunduğu görülmüştür.

Yurtdışında yapılan bir araştırmada, en az iki dil konuşan çocukların ileride Alzheimer gibi bunama ile ilgili hastalıklara yakalanma olasılığının daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

İki dil bilen insanlar beklenmedik durumlara ve yeni koşullara daha çabuk uyum sağlayabiliyor ayrıca kişiler dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunlarıyla daha kolay mücadelede edebiliyorlar.

Yeni bir dil öğrenen insanlar bütün bir dil yapısına odaklandıklarından dolayı ana dil bilgilerini de daha ayrıntılı bir şekilde inceleyip daha iyi kullanabiliyorlar.

İkinci bir dil bilmek kişiye iki seçenek arasında hızlı karar verme, konu dışı gereksiz bilgileri önemsememe gibi yetenekler kazandırarak konuşurken sürekli olarak kelime seçimi yapma durumunda kalmalarından dolayı da beyin için güçlü bir egzersiz yapılmasını sağlıyor. Ayrıca birden fazla dil konuşan kişilerin hem kültür hem yaşam tarzı olarak daha açık görüşlü kişiler oldukları ve özgüvenlerinin daha yüksek olduğu gözleniyor.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.