İngilizcemi şarkılarla nasıl geliştirebilirim?

icerik_cd123738.png

Müzik dinlemekten hoşlanıyor musunuz? Müzik arşivinizde birçok İngilizce sözlü şarkı mı var? Neden bu şarkıları İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek için kullanmıyorsunuz?


Birçok İngilizce dil sınıfında zaman zaman şarkılar çalınır ve şarkı hakkında sorular sorulur. Bu çoğunlukla eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivite olarak görülse de dil gelişiminde etkisi oldukça büyüktür. Dil öğrenimini müzik veya diğer sanat dallarını öğrenmekle karşılaştıran birçok çalışma bulunmaktadır. İletişim kurmak ve kendimizi ifade etmekte kullandığımız iki temel yol vardır. Müzik için de, dil öğrenimi için de beynimizin aynı bölgesini kullanırız ve müzikte iyi olan insanların dil öğrenmede de iyi olmaları muhtemeldir.

İletişim kurarken etkili olan 3 unsur vardır. Konuşurken sözlerimizi beden hareketlerimizle destekler ve sesimizin tonunu ayarlayarak detaylara vurgu yaparız. Kurduğumuz iletişimlerin onda birinden azını sözlü ifadeler oluşturduğundan kısa yazılı mesajlardaki ifadeleri net anlamak her zaman mümkün olmamaktadır. İletişiminiz yarısından fazlasını beden dili, yaklaşık yüzde kırkını ses tonumuzdaki vurgular oluşturur ki bu müzikle ilgili olan kısımdır.

İngilizcemi şarkılarla nasıl geliştirebilirim?

  1. Sözlerini net olarak duyabildiğiniz İngilizce sözlü bir parça seçin, tercihen daha önce duymadığınız bir şarkı olsun.
  2. Gözlerinizi kapatıp dinleyerek söyleyenin tonlamasından da faydalanarak şarkının hikayesini anlamaya çalışın.
  3. Şimdi tekrar dinleyerek duyduğunuz kelime ve ifadeleri anlasanız da anlamasanız da bir kağıda yazın.
  4. Şarkının sözlerini internette bulun.
  5. Şarkıyı tekrar dinleyin ve dinlerken sözleri okuyun.
  6. Anlamını bilmediğiniz kelime ve ifadeleri sözlükte bulun ve anlamlarını bir kağıda yazın.
  7. Şarkıyı birkaç defa sözlerini de okuyarak dinleyin ve hazır hissettiğinizde eşlik etmeye başlayın.
  8. Şarkıyı müzik çalarınıza kaydedin ve yolda, okulda, işyerinde dinleyin. Ne kadar çok dinlerseniz kelimeleri ve cümleleri hatırlamak o kadar kolaylaşacaktır.

Macquarie Dil Okulu olarak biz de öğrencilerimiz ile birlikte şarkıların gücünü kullanmak için Her cumartesi 17:30'da Kareoke Party yapıyoruz. Tüm öğrencilerimizi bekliyoruz.

Haber Listesi

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için haber listemize kayıt olabilirsiniz.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/sessions) in Unknown on line 0