TOEFL - YDS - TOEIC - PTE - IELTS Test Denklik Tablosu

Değişik kurumlarda eğitim almış, öğrencilerin İngilizce seviyeleri, maalesef birbirinden farklı olmakta ve gerçeği yansıtamayan sertifikalandırmalar yapılmaktadır.


Daha açık izah etmek gerekirse; - X kurumunda B2 seviyesini tamamlayan bir öğrenci -ile, - Y kurumunda B2 seviyesini tamamlayan bir öğrencinin- İngilizce seviyeleri birbirinden farklı olmakta ve aynı öğrenciler yurtdışında Z kurumuna gittiğinde de A2 veya en iyi ihtimal ile B1 çıkmaktadırlar. Yani Türkiye de ki almış oldukları B2 seviyesi maalesef gerçek ve dünya standartlarında olmamaktadır.Macquarie University English Language Centre'da aldığınız eğitimin dünya standartlarında ve gerçek sevilere olduğunun garantisini vermekteyiz.

Dünya standartlarına uygun olarak hazırlanmış olan Macquarie University English Language Centre kur sistemimizin denkliği, hem Uluslararası denkliğe, hem de CEFR (Avrupa Dil Portfolyosu) denkliğine uygundur ve gerçek standartları sağlamaktadır.

Macquarie denkliği; Macquarie University English Language Centre eğitim sisteminde yer alan 101-102-103-104-105-106-107-108-109-110-111-112 olarak adlandırılan her bir eğitim kademesine kur denilmektedir.

Uluslararası denklik; Başlangıç (Starter), Temel (Elemantary), Orta Altı (Pre-Intermediate), Orta (Intermediate), Orta üzeri (Upper-Intermediate), İleri (Advanced) olarak 6 seviyeye karşılık gelmektedir.

CEFR (Common European Framework Referance) denkliği; olarak adlandırılan Avrupa dil port folyosuna göre ise A1, A2, B1, B2, C1 olarak 5 ana seviyeye denk gelmektedir. Yabancı dil eğitiminde seviyeler arası keskin bir ayırım çizgisinin olmaması nedeni ile bazı aktivite veya içerikler iki kur arasında ortak alanda yer alabilmektedir. Bu ara geçiş seviyeleri ise (A1/A2), (A2/B1), (B1/B1+), (B1+), (B1+/B2), (B2/C1) şeklinde de ara seviyelendirmeler de yapılması mümkündür.

Örnek vermek gerekir ise, Macquarie Genel İngilizce Kur sisteminde,
104. Kur Temel seviyeye denk gelmektedir ve Avrupa dil Portfolyosundaki karşılığı ise A2 dir. IELTS 3, TOEFL IBT 29, YDS 24 -44 arası puana eşittir.
106. Kur Orta Altı seviyeye denk gelmektedir ve Avrupa dil Portfolyosundaki karşılığı ise B1 dir. IELTS 4, TOEFL IBT 52, YDS 45-60 arası puana eşittir.
109. Kur Orta - Orta üzeri seviyeye denk gelmektedir ve Avrupa dil Portfolyosundaki karşılığı ise B2 dir. IELTS 5, TOEFL IBT 78, YDS 67-71 arası puana eşittir.
İlgili sınavlardan alınması gereken puanların garantisi Macquarie tarafından verilmektedir.

KUR Seviye tablosunda,Macquarie University English Language Centre Kur sistemindeki 101 ile 112 arasında bulunan 12 KUR dan oluşan eğitim sisteminde, her bir kur un seviye karşılıklarını ve uluslararası sınavlardan garanti edilen puanları net bir şekilde görebilirseniz.

icerik_49c6b657.png